Kroniky KK Hvězda Trnovany

Není lehkou záležitostí zmapovat veškerou činnost, práci a sportovní výsledky našeho oddílu.  Vše bylo nutno doslova "vydolovat" z dochovaných zápisů, kronik oddílu a vzpomínek dosud žijících zakládajících členů oddílu. Po celou dobu se vystřídalo v oddíle mnoho hráčů i funkcionářů a je proto možné, že bylo na někoho ve  vzpomínkách zapomenuto. Pokud se tak opravdu stalo věřte, že nás to mrzí, ale práce byla velmi obsáhlá a přičemž pamětníků stále ubývá.

     ....... Jaroslav Kandl, 1993 - brožura "40 let kuželkářského oddílu Hvězda Trnovany"

1953 - 2000 ... oddíl kuželek při TJ Hvězda Trnovany

Založení oddílu kuželek

V letech 1952-53 se vytvořil kroužek zájemců o kuželky, kteří položili základy organizovanému sportu v Trnovanech. Byly zavedeny pravidelné tréninky, oddílu dány organizační základy a na podzim 1953 bylo družstvo přihlášeno do řízených sportovních soutěží.  Hlavní zásluhu o organizaci oddílu v jeho začátcích měl první předseda oddílu Antonín Korint.

Zakládající členy oddílu byli Antonín Korint, Eduard Jeník, František Bodlák, Josef Kučera, Václav Hejný, Jaroslav Kandl a Ladislav Voráček.

"Béčko"

V roce 1956 bylo do mistrovských soutěží přihlášeno "B"- družstvo, přičemž kádr tvořili hráči, končící aktivní činnost v jiných sportech naší TJ - Nachtmann, Štrucer, Kotěšovský (kopaná), dále Gúhl, Jakoubek, Bednář  (česká házená), Krafl (boby) a dále Seeman J. a Polívka.

"Céčko"

Začátky družstva "C" lze datovat již od roku 1959, když se parta zaměstnanců n.p.Somet přihlásila na spartakiádní turnaj 6-ti členných družstev teplicka a o rok později se družstvo zapojilo do mistrovských soutěží.  Družstvo hrálo v sestavě - Jaroslav Kotěšovský, Rudolf Štochl, Miroslav Merta, Karel Gladbach, Stanislav Pazdera, Vladislav Seeman a Josef Šimek.

Začátky našeho oddílu kuželek: 1953 až 1959

Mládež

Pravidelnou práci s mládeží lze datovat od roku 1961, kdy František Bednář okolo sebe soustředil asi 15 chlapců, kterým se plně věnoval.  Jako odměna za dobrou práci s mládeží jsme byli v roce 1963 pověřeni pořádáním krajského přeboru dorostu, kde se již prosadil náš dorostenec Václav Černý, který zde zvítězil.  Po odstěhování p.Bednáře se dorostu věnoval František Nachtmann, který dlouhé roky pracoval ve funkci vedoucího komise mládeže při KV SčSK.  Pomyslnou "štafetu" mládeže později převzali - Luděk Gühl st., Jaroslav Kandl st.,  Ladislav Voráček, Petr Petřík, Milan Nový, Jaroslav Havránek, Vladimír Bergerhof, Luděk Gühl ml. a Zdeněk Kandl.

Nejúspěšnější roky pro naší mládež byly roky 1978 až 1984. Dorostenci se stali 2x mistry Československa 3-členných družstev. Poprvé to bylo 1979 v Gottwaldově v sestavě Roman Voráček, Zdeněk Kandl, Zbyněk Gúhl a Martin Voráček. První tři jmenovaní byli členy A-družstva, které v roce 1993 postoupilo do 1.kuželkářské ligy mužů. Podruhé jsme stáli na nejvyšším stupínku 1984 v Olomouci v sestavě Pavel Kaan, Martin Mann, Jiří Zemánek a Miroslav Šindelář.

V roce 1980 v Českých Budějovicích vybojoval dorostenec Zdeněk Kandl titul "Mistr České republiky".

Velké úspěchy jsme dosáhli také v kategorii juniorů. Lumír Voráček vybojoval v roce 1978 titul "Mistr České republiky" a v roce 1979 dokonce titul "Mistr Československa". Obdobně úspěšný byl také Luděk Gúhl ml., který v letech 1981 a 1982 vybojoval titul "Mistr České republiky".

"Déčko"

Toto družstvo má v matrice následující zápis - datum narození: 1973 a místo: hostinec "Skalní hrad".  Štamgasti Ditter Schneller, Míla Houdek, Oldřich Birkner, Vendelín Hodás, Pavel Vrána, Jan Nacke (vedoucí), Horst Nacke, Karel Surý, Jindra Svoboda, Josef Plašil, Tomáš Škorvaga a Karel Nykodým se tak zasloužili o zapojení dalšího družstva Hvězdy do soutěží.

Málokdo by předpokládal, že si toto "Družstvo snů" vedlo vlastní kroniku, která mapuje jejich zápasy v sezonách 1976/1977, 1977/1978, 1978/1979 a 1979/1980. Ale je to tak! Tato kronika byla nalezena v archívu Jaroslava Kandla a nyní si v ní můžete "zalistovat". Kronikářem byl Josef Polák a později Standa Sentenský.

Ženy

Vznik ženského družstva se datuje do roku 1975, kdy se trenéru Jiřímu Sochovi v poměrně krátké době podařilo připravit družstvo na mistrovské soutěže.  Družstvo se připravovalo v této sestavě - Helena Sochová, Věra Janečková, Jana Rusová, Hana Kaanová, Milada Lansingerová, Hana Skálová, Františka Macasová, Anna Hříbalová,  Marie Frolíková a Renata Smolíková.  V roce 1981 převzal družstvo Ladislav Voráček a přišli další hráčky - Věra Horvátová, Jana Kasová a Marcela Voráčková.

Svého vrcholu dosáhly žen v soutěžním roce 1982-83, kdy získaly titul přeborník Severočeského kraje a na přeboru České republiky v Olomouci skončily na 5.místě.

od 1.4.2000 ... Kuželkářský klub Hvězda Trnovany

Počátkem roku 2000 se naplno projevily jak finanční problémy TJ Hvězda Trnovany, tak i následky jejího prohraného soudu se Sokolem Trnovany o pozemky a nemovitosti.  Aby oddíl kuželek nezanikl, rozhodli se členové oddílu založit občanské sdružení Kuželkářský klub Hvězda Trnovany. Od 1.4.2000 se tak klub oddělil od tělovýchovné jednoty a začal hospodařit samostatně.

Jaroslav Kandl, 1997

Celých dvacet let (od roku 1982) zaznamenával pan Jaroslav Kandl do oddílových kronik vše důležité a zajímavé, co se v našem oddíle událo - vítězství i prohry, tituly i propadáky, odchody hráčů i první hody nových talentů. To vše s osobitým komentářem a vtipem jemu vlastním.

Stovky hodin jeho práce nepřišly nazmar. Dnes máme pět nádherných kronik, za které ti Jardo mockrát děkujeme a věř, že budeme pokračovat v tvé práci dále. Historii již nebudeme zaznamenávat na "papír", ale na našich klubových webových stránkách.

Všechny kroniky jsme však naskenovali a jestliže má kdokoliv zájem, tak nahlédněte pod pokličku trnovanských kuželek...

  Kronika č.1   Kronika č.2   Kronika č.3   Kronika č.4   Kronika č.5

      do r. 1984           01/85 - 03/88         03/88 - 03/91          03/91 - 12/94         od 01/1995

 

 

 

Stránky České kuželkářské asociace

Sponzor stránek

TROELL s.r.o. - dodavatel internetového obchodu iBYZNYS